Niemedyczne Hospicjum Domowe im. św. Rafała Kalinowskiego

Pola Nadziei

Hospicjum Domowe w Rybniku im. św. ojca Rafała Kalinowskiego w październiku 2011 roku przystąpiło po raz pierwszy do międzynarodowej akcji pod nazwą Pola Nadziei.

14-15 kwietnia 2012 roku odbył się I Finał Rybnickich Pól Nadziei.

W „Żonkilowy Weekend” można było spotkać na Rybnickim Rynku wolontariuszy hospicjum kwestujących i opowiadających mieszkańcom o idei Pól Nadziei. Sobotnia część finału była pełna atrakcji – w południe na Rynku dzieci mogły spotkać się z wolontariuszami z raciborskiego oddziały Fundacji „Dr Clown”, w Centrum Handlowym Plaza mieszkańcy mieli okazję oglądać wystawę prac konkursowych oraz dowiedzieć się więcej o działalności hospicjum. W Plazie również Pola Nadziei wspierali swoimi występami tancerze z zespołu „Przygoda” oraz z zespołu tanecznego RCK jak również zawodnicy Rybnickiego Klubu Jujitsu Sportowego.

Sobotnie wydarzenia uwieńczył koncert podczas którego sala budynku Duszpasterstwa Akademickiego w Rybniku zamieniła się w „pokojowy ring” gdzie w niezwykłym klimacie mieliśmy okazję usłyszeć dwa poetyckie duety:
Hannę Kaczmarek i Zbigniewa Dobrzyńskiego z zespołu „Pieprzyk”
oraz Martynę i Andrzeja Czech z „Chwili Nieuwagi” …

Pola Nadziei to coroczna kampania na rzecz hospicjów, której pomysł narodził się w Wielkiej Brytanii, a do Polski trafił 14 lat temu, kiedy to Hospicjum św. Łazarza z Krakowa po raz pierwszy zorganizowało tę akcję w naszym kraju. Od 2003 roku do akcji tej włączają się hospicja z innych miast Polski.

Hospicjum Domowe w Rybniku im. św. ojca Rafała Kalinowskiego włączyło się do akcji po raz pierwszy w 2011 roku. Celem akcji jest rozpowszechnianie idei opieki paliatywnej, edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los terminalnie chorego człowieka, a także pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów. Symbolem akcji jest żonkil, uznawany za międzynarodowy symbol nadziei. Kwiat żonkila staje się znakiem jedności i solidarności ludzi zdrowych z chorymi.

Akcja przebiega w dwóch etapach: jesienią sadzi się cebulki żonkili a wiosną, kiedy żonkile rozkwitają i tworzą żółte pola nadziei, organizuje się różnego rodzaju imprezy okolicznościowe połączone z kwestami na rzecz hospicjów. Darczyńcom za każdy dar pieniężny wręcza się symboliczny kwiat żonkila.

tlo

W październiku 2011 roku dzięki zaangażowaniu i współpracy Zarządu Zieleni Miejskiej, szkół rybnickich a także wolontariuszy rybnickiego hospicjum domowego powstały pierwsze rybnickie żonkilowe pola nadziei. Posadzonych zostało 5 tysięcy cebulek żonkilowych w różnych miejscach miasta: na pl. Armii Krajowej, przed kościołem Matki Boskiej Bolesnej, przed Teatrem Ziemi Rybnickiej, przy kaplicy na kampusie, przed kościółkiem akademickim na ul. Gliwicka, na rondzie Wodzisławskim, przed budynkiem Hospicjum Stacjonarnego (dawny szpital Juliusza od ul. Miejskiej), przed Zespołem Szkól nr 1 im. Powstańców Śl. na ul. Kościuszki, przed Zespołem Szkół nr 5 im. J. Rymera w Rybniku Niedobczycach. Wiosną przyszłego roku, kiedy żonkile zakwitną odbędzie się finał akcji, w ramach którego przewidziane są różnego rodzaju atrakcje. W ramach akcji Pola Nadziei będziemy przeprowadzać w szkołach konkursy związane z nadzieją niesioną chorym.

Kampanię Pola Nadziei w Rybniku objął patronatem honorowym Prezydent Miasta Rybnika – Pan Adam Fudali.

SPRAWOZDANIE FINANSOWE AKCJI „POLA NADZIEI”
 

Rybnickie Pola Nadziei 2013

W sobotę 25.05.2013 na Rybnickim Rynku odbył się finał Rybnickich Pól Nadziei podczas którego można było spotkać wolontariuszy w żółtych koszulkach z puszkami kwestujących na rzecz naszego hospicjum. Wolontariusze byli również gotowi do udzielania informacji na temat naszej działalności. O każdej pełnej godzinie do akcji przyłączała się młodzież. Na początek zatańczyły i zaśpiewały utalentowane dzieci z Zespołu Przygoda, następnie zatańczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Rybniku, zaśpiewała Karolina Sieroń, Anielska Brygada i Rio Gospel. Podczas tego happeningu pełnego nadziei były również rozstawione sztalugi z pracami konkursowymi uczniów rybnickich szkół uczestniczących w konkursie HOSPICJUM TO ŻYCIE. Zwycięzcy konkursu zostali uhonorowani nagrodami. Tego dnia przeprowadzona została zbiórka publiczna.

Wolontariusze zebrali 2400,71 zł.

Zebrany ze zbiórki dochód przeznaczony zostanie na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, środków higienicznych i opatrunkowych, materiałów biurowych, opłaty za szkolenia dla wolontariuszy, pomoc osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym oraz ich rodzinom. Akcja Rybnickie Pola Nadziei została objęta patronatem prezydenta miasta Rybnika oraz jest współfinansowana z dotacji UM Rybnika.

Dziękujemy serdecznie wszystkim przyjaciołom naszego Stowarzyszenia i ludziom dobrej woli – w szczególności firmom, które użyczyły nam prądu: sklep z art. okolicznościowymi ul. Rynek 12 oraz Celtic Pub ul Rynek 8.

Fotorelację można zobaczyć w galerii.

DZIĘKUJEMY !

4 kwietnia uczniowie Gimnazjum nr 5 przekazali na rzecz Hospicjum 150,00 zł.

DZIĘKUJEMY …

DZIĘKUJEMY !

22 marca wychowankowie i wychowawcy Klubu 17-tka zorganizowali akcję pod tytułem „BABECZKA DLA HOSPICJUM”.

DZIĘKUJEMY …

DZIĘKUJEMY !

8 marca uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku zorganizowali spotkanie poetycko-artystyczne na rzecz szerzenia idei hospicyjnej na które otrzymaliśmy zaproszenie. Nasi wolontariusze zostali ugoszczeni niezwykłymi talentami młodzieży – było coś dla ciała i dla ducha. Niezwykła wrażliwość młodych ludzi wycisnęła niejedną łzę z oczu naszych wolontariuszy. Uczniowie przekazali również „dar ich serc” – 1030,00 zł.

DZIĘKUJEMY …

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: