Niemedyczne Hospicjum Domowe im. św. Rafała Kalinowskiego

O hospicjum

Misja naszego hospicjum

Hospicjum w swoich założeniach ma opiekować się osobami chorymi  wtedy, gdy skończy się leczenie szpitalne, a chory wymaga nadal troskliwej opieki.

Podstawowym prawem każdego człowieka jest prawo do życia i prawo do godnej, naturalnej śmierci. Niestety, w dzisiejszym tak zabieganym świecie, nawet w najbardziej kochających się rodzinach może przyjść taki moment, że w ciężkiej i nieuleczalnej chorobie kogoś bliskiego po prostu nie wiemy co robić. Kończy się leczenie szpitalne, co robić dalej z chorym? Aby nie powiększać stresu chorego, powinien on znajdować się w miejscu dobrze sobie znanym, wśród kochających go ludzi, a więc we własnym domu. I wtedy właśnie z pomocą mogą przyjść wolontariusze Niemedycznego Hospicjum Domowego, ludzie którzy chcą poświęcić swój czas dla ciężko chorego człowieka w jego własnym domu. Wolontariusze, to ludzie dobrej woli, dysponujący czasem i chcący pomagać nie tylko choremu, ale i jego rodzinie w tak trudnej sytuacji. Po prostu chcą z nimi być, aby wypełnić ewangeliczne przesłanie: „Wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”.

Wolontariuszem może zostać każdy, kto ukończył 16 lat i chce pomagać innym. Jeżeli ktoś nie widzi się od razu u boku chorego – bo to najtrudniejsze zadanie – może współpracować w sprawach organizacyjnych, w pozyskiwaniu środków potrzebnych dla funkcjonowania Hospicjum, czy w szerzeniu idei hospicyjnej w różnych środowiskach.

Ks. Rafał Śpiewak, – nasz założyciel, powiedział: „Każdy chory, do którego przychodzimy przekazuje nam jakąś prawdę i porządkuje nasze życie. Cierpiąc na tyle jest wiarygodny, że musimy tę prawdę przyjąć”.

Aktualnie duchowym opiekunem naszego Stowarzyszenia jest ks. Wojciech Iwanecki, który regularnie odwiedza podopiecznych a dla nas wolontariuszy jest wielkim wsparciem i przywódcą religijnym.

Jeżeli więc jesteś gotów pomagać innym, przyjdź do nas. Czekamy na Ciebie w środy o godzinie 18.00 w siedzibie Duszpasterstwa Akademickiego w Rybniku przy ul. Brudnioka 5 lub w naszym lokalu ul. Zebrzydowicka 30. Jeśli z jakiegoś powodu nas tam nie zastaniesz możesz z nami skontaktować się telefonicznie lub e-mailowo:

Prezes Stowarzyszenia:
tel. 781017510
e-mail: hospicjum.rybnik@gmail.com

 Wypożyczanie sprzętu:

tel 887858686

Zgłoszenia chorych do Hospicjum przyjmujemy  pod nr telefonu 781017510.

Podczas naszych spotkań odbywają się potrzebne szkolenia, warsztaty i wykłady, wymieniamy się doświadczeniami, załatwiamy sprawy organizacyjne, a czasem po prostu odreagowujemy.

Nie pomagamy umierać, lecz godnie żyć.

Nasz patron

Patronem Hospicjum jest św. Rafał Kalinowski – karmelita, beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1983 roku na Krakowskich Błoniach, a kanonizowany w Rzymie w 1991 roku roku, podczas jubileuszowego roku czterechsetlecia śmierci św. Jana od Krzyża, założyciela zakonu karmelitów.

Św. Rafał Kalinowski przeszedł bardzo trudną drogę w swoim życiu, a chyba jednym z najtrudniejszych etapów tej drogi był pobyt na zesłaniu, na Syberii. Tam na swoich współtowarzyszy oddziaływał głęboką religijnością, zadziwiał niezwykłą wręcz mocą ducha, ujmował cierpliwością i delikatnością, wspierał dobrym słowem i modlitwą, czuwał przy chorych, pocieszał i podtrzymywał nadzieję. Dzielił się z potrzebującymi nie tylko skromnymi dobrami materialnymi, ale również bogactwem duchowym. Jest patronem oficerów i żołnierzy, orędownikiem w sprawach trudnych i beznadziejnych. Nie było więc żadnych wątpliwości, aby stał się patronem Hospicjum i wolontariuszy zgłaszających się do pomocy. Jego cechy, to przecież cechy dobrego i oddanego wolontariusza.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: