O hospicjum

Misja naszego hospicjum

Hospicjum w swoich założeniach ma opiekować się osobami chorymi  wtedy, gdy skończy się leczenie szpitalne, a chory wymaga nadal troskliwej opieki.

Podstawowym prawem każdego człowieka jest prawo do życia i prawo do godnej, naturalnej śmierci. Niestety, w dzisiejszym tak zabieganym świecie, nawet w najbardziej kochających się rodzinach może przyjść taki moment, że w ciężkiej i nieuleczalnej chorobie kogoś bliskiego po prostu nie wiemy co robić. Kończy się leczenie szpitalne, co robić dalej z chorym? Aby nie powiększać stresu chorego, powinien on znajdować się w miejscu dobrze sobie znanym, wśród kochających go ludzi, a więc we własnym domu. I wtedy właśnie z pomocą mogą przyjść wolontariusze Niemedycznego Hospicjum Domowego, ludzie którzy chcą poświęcić swój czas dla ciężko chorego człowieka w jego własnym domu. Wolontariusze, to ludzie dobrej woli, dysponujący czasem i chcący pomagać nie tylko choremu, ale i jego rodzinie w tak trudnej sytuacji. Po prostu chcą z nimi być, aby wypełnić ewangeliczne przesłanie: „Wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”.

Wolontariuszem może zostać każdy, kto ukończył 16 lat i chce pomagać innym. Jeżeli ktoś nie widzi się od razu u boku chorego – bo to najtrudniejsze zadanie – może współpracować w sprawach organizacyjnych, w pozyskiwaniu środków potrzebnych dla funkcjonowania Hospicjum, czy w szerzeniu idei hospicyjnej w różnych środowiskach.

Ks. Rafał Śpiewak, – nasz założyciel, powiedział: „Każdy chory, do którego przychodzimy przekazuje nam jakąś prawdę i porządkuje nasze życie. Cierpiąc na tyle jest wiarygodny, że musimy tę prawdę przyjąć”.

Aktualnie duchowym opiekunem naszego Stowarzyszenia jest ks. Krzysztof Nowrot, który nie tylko regularnie odwiedza podopiecznych, ale odprawia msze św. w domach chorych zgodnie z ich życzeniem,  a dla nas wolontariuszy jest wielkim wsparciem i przywódcą religijnym.

Jeżeli więc jesteś gotów pomagać innym, przyjdź do nas. Czekamy na Ciebie w środy o godzinie 18.00 w siedzibie Duszpasterstwa Akademickiego w Rybniku przy ul. Brudnioka 5 lub w naszym lokalu ul. Zebrzydowicka 30. Jeśli z jakiegoś powodu nas tam nie zastaniesz możesz z nami skontaktować się telefonicznie lub e-mailowo:

Prezes Stowarzyszenia – Katarzyna Lechowicz:
tel. 781017510
e-mail: hospicjum.rybnik@gmail.com

 Wypożyczanie sprzętu:

tel 607548614

Zgłoszenia chorych do Hospicjum przyjmujemy w czasie spotkań w środy od 18:00 do 19:30 lub pod nr telefonu 781017510.

Podczas naszych spotkań odbywają się potrzebne szkolenia, warsztaty i wykłady, wymieniamy się doświadczeniami, załatwiamy sprawy organizacyjne, a czasem po prostu odreagowujemy.

Nie pomagamy umierać, lecz godnie żyć.

Nasz patron

Patronem Hospicjum jest św. Rafał Kalinowski – karmelita, beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1983 roku na Krakowskich Błoniach, a kanonizowany w Rzymie w 1991 roku roku, podczas jubileuszowego roku czterechsetlecia śmierci św. Jana od Krzyża, założyciela zakonu karmelitów.

Św. Rafał Kalinowski przeszedł bardzo trudną drogę w swoim życiu, a chyba jednym z najtrudniejszych etapów tej drogi był pobyt na zesłaniu, na Syberii. Tam na swoich współtowarzyszy oddziaływał głęboką religijnością, zadziwiał niezwykłą wręcz mocą ducha, ujmował cierpliwością i delikatnością, wspierał dobrym słowem i modlitwą, czuwał przy chorych, pocieszał i podtrzymywał nadzieję. Dzielił się z potrzebującymi nie tylko skromnymi dobrami materialnymi, ale również bogactwem duchowym. Jest patronem oficerów i żołnierzy, orędownikiem w sprawach trudnych i beznadziejnych. Nie było więc żadnych wątpliwości, aby stał się patronem Hospicjum i wolontariuszy zgłaszających się do pomocy. Jego cechy, to przecież cechy dobrego i oddanego wolontariusza.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: